Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 144 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Wracam po przerwie

wtorek, 17 marca 2009 0:25
Po dłuższej przerwie przywracam do życia swoją stronę internetową. Jak Państwo zapewne zauważyli w mocno zmienionej szacie graficznej. Dziękuję za wszystkie maile, jakie otrzymywałem przez ten czas, także te, które starały się mnie szczypać i prowokować do komentarzy, były naprawdę urocze. Do komentowania oczywiście wracam, choć w odróżnieniu od poprzedniej, ta strona nie będzie już tak interaktywna. Wielu Internautów przyjmie to zapewne z żalem, ale nie mam czasu na moderowanie strony, ani też ochoty na użeranie się z różnymi sfrustrowanymi krasnalami i gamoniami, których w sieci nie brakuje. Niemniej zachęcam do pisania, a co ciekawsze maile z chęcią zamieszczę w księdze gości, także te krytyczne.

A teraz krótkie resume. W listopadzie ubiegłego roku zostałem wybrany wicemarszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości. Zasiadam w zarządzie województwa, obok przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Samoobrony. Powstała koalicja dość oryginalna jak na polskie warunki, bo łącząca wszystkie liczące się siły polityczne poza SLD. To jedyna taka koalicja sejmikowa w Polsce. Jest swoistym testem na skuteczność takiej koncepcji. I choć paleta polityczna jest szeroka, to już pierwsze zarządy pokazały, że współpraca koalicjantów układa się nadspodziewanie dobrze, a praca idzie ostro do przodu. Okazuje się, że to, co nie jest możliwe na poziomie krajowym, z powodzeniem funkcjonuje lokalnie. W wyniku podziału kompetencji zajmować się będę edukacją, sportem i turystyką oraz sprawami społecznymi, co wiązać się będzie ze budową nowego departamentu. Duże wyzwania i odpowiedzialność, które uczą pokory.

W tak zwanym międzyczasie z ciekawością obserwowałem głośne „afery" z udziałem koalicyjnych „przystawek". Najpierw w blasku teutońskiego ogniska na tapecie znalazła się Liga Polskich Rodzin i jej przybudówka Młodzież Wszechpolska, a następnie Samoobrona, zadenuncjowana przez wymolestowane działaczki. Cóż... kolejne granice smaku zostały przekroczone. Gwoli ścisłości dodam, że znam wielu członków Młodzieży Wszechpolskiej i naprawdę w bardzo nielicznych przypadkach można o nich powiedzieć, że mają jakieś niezdrowe inklinacje historyczne. Owszem, jak w każdym środowisku, są tam ewidentni gamonie (porównanie przypadkowe), których wpływ na linię polityczną tego stowarzyszenia ogranicza się, jak było widać, do pijackiego ogniska zorganizowanego przez jakiegoś matoła.

Sprawa ta zapewne śnić się będzie Giertychowi po nocach, gdyż raz przypięta łatka "neo-nazistów", będzie się ciągnąć za LPR długie lata, pomimo taktycznego odcięcia się od Młodzieży Wszechpolskiej i powołania w jej miejsce poprawnego politycznie Ruchu Młodych. Otwartym pozostaje pytanie, czy wszystkie fotografie kompromitujące prominentnych członków MW i LPR zostały opublikowane i czy czasami w jakiejś szufladzie nie czekają na właściwy moment kolejne, równie interesujące. Wykluczyć tego przecież nie można.

Z kolei seksafera w Samoobronie ani mnie ziębi, ani parzy. Ile w tym prawdy, wie tylko sam Lepper i Łyżwiński oraz zainteresowane działaczki. Zadziwia natomiast słynna Aneta K., która do dziś nie potrafi wskazać ojca swojego dziecka. Niczym w rosyjskiej ruletce pociąga za cyngiel, celując raz w jednego, raz w drugiego przestraszonego delikwenta, w nadziei, że w końcu trafi właściwego. Nic dziwnego zatem, że po sejmie krążą dowcipy typu: Jaki teleturniej lubi najbardziej Aneta K.? Odpowiedź: „Jeden z dziesięciu". W tej sytuacji oryginalnie - przyznać trzeba - zachowała się posłanka Hojarska, donosząc przed kamerą, że jej nikt w Samoobronie nie molestował, a szkoda, bo może by chciała. Hmm... no właśnie, dlaczego nikt jej nie chciał, nawet w Samoobronie? Ot, dylemat natury estetycznej nam się zrodził.

Ale nic to, wzorem bardziej dojrzałych demokracji, doczekaliśmy się w końcu własnej seks-afery, co prawda mocno przaśnej i discopolowej, ale co zrobić - jacy kochankowie, takie seksafery. W sumie można współczuć PiS-owi tak nietuzinkowych koalicjantów oraz podziwiać determinację, ale jest to - jak słusznie zauważył Jarosław Kaczyński - koszt rządzenia. Przyznać trzeba, że nadspodziewanie wysoki.

W grudniu wybuchła „afera" arcybiskupa Stanisława Wielgusa. Obserwowałem ją w poczuciu niesmaku i zażenowania. Pod adresem byłego rektora KUL-u padły wyjątkowo mocne słowa: kłamca, arcyłgarz, karierowicz, wróg, szpieg, itp. Mocne i raniące przede wszystkim zdezorientowanych wiernych. Padły ze strony prawicowych i katolickich publicystów. Za mało wiem, by ferować wyroki, zwłaszcza wobec biskupa, który ma niekwestionowane zasługi. Na ile wdał się w związki z wywiadem wojskowym i w jakich to było okolicznościach trudno dzisiaj dociec, tym bardziej, że sam zainteresowany mówi, że wiele materiałów go dotyczących jest nieprawdziwych.

W tym wszystkim przerażająca była dla mnie zajadłość lansowanego od dawna na „odcinku katolickim" red. Tomasza Terlikowskiego, który niczym żarliwy rewolucjonista, żądał we wszystkich możliwych mediach głowy arcybiskupa. Z każdym dniem zwiększał dawkę agresji, ku uciesze zachwyconych takim obrotem sprawy tabloidów i laickich mediów. W pewnym momencie stało się to wręcz niesmaczne, ale nie od dziś wiadomo, że większość polskich mediów ze smakiem ma niewiele wspólnego.

Artykuły
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (16) | dodaj komentarz

Feliks Koneczny

wtorek, 17 marca 2009 0:23
Dzisiaj mija 58. rocznica śmierci wybitnego polskiego historyka i historiozofa prof. Feliksa Konecznego (1.XI.1862 - 10.02.1949). Należał do ważnych postaci związanych z polskim ruchem narodowym. Interesował się dziejami Polski i Europy Środkowej okresu średniowiecza. Napisał m.in. "Dzieje Śląska", "Dzieje Polski za Piastów" (1902) czy "Dzieje Polski za Jagiellonów" (1903). Zajmował się również badaniami nad rozwojem administracji publikując w 1924 "Dzieje administracji w Polsce".

Rozgłos zyskał w dziedzinie historiozofii i badań nad cywilizacjami. Jego prace w tym zakresie wyróżniały się oryginalnością i nowatorskim podejściem badawczym. Napisał m.in. "Polskie Logos i Ethos" (1921), "Różnolitość cywilizacyjna Słowiańszczyzny" (1925), "Bizantynizm niemiecki" (1927), "Kościół w Polsce wobec cywilizacji" (1928), "O wielości cywilizacyj" (1935) czy wydane po jego śmierci: "Cywilizacja Bizantyjska", "Cywilizacja Żydowska" oraz "Państwo i Prawo w Cywilizacji Łacińskiej". Wskazywał, że cywilizacja, to „metoda ustroju życia zbiorowego", której charakter i właściwości można zdefiniować poprzez tzw. trójprawo: majątkowe, rodzinne i spadkowe; oraz tzw. quinqux (pięciomian), czyli sposób definiowania i rozumienia pojęć abstrakcyjnych w danych społecznościach, do których należą: zdrowie, bogactwo, dobro, prawda i piękno. Wyróżnił tutaj siedem cywilizacji: arabską, bizantyńską, bramińską, chińską, łacińską, turańską i żydowską. Uważał, że nie jest możliwa synteza cywilizacji oraz, że - proszę wybaczyć mi to porównanie - wzorem znanej teorii pieniądza, cywilizacja gorsza wypiera lepszą. Tyle, że w przypadku cywilizacji tym „gorszym pieniądzem" są mniejsze obowiązki moralne. Stąd za najwyższą formę cywilizacji, a tym samym najlepszą metodę organizacji życia zbiorowego uważał cywilizację łacińską, opartą na katolicyzmie i dekalogu.

W swoich zbiorach posiadam kilkanaście książek Konecznego, w tym kilka przedwojennych, m.in.: „Dzieje Rosji - od najdawniejszych do najnowszych czasów" z 1921 roku, czy „Dzieje Polski za Piastów" z 1902 roku, wydane nakładem Krakowskiego Towarzystwa Oświaty Ludowej. Pamiętam, że Konecznym zachłysnąłem się podczas studiów i czytałem wówczas wszystko, co wiązało się z tym nazwiskiem. Sporo interesujących tekstów tego autora odnalazłem w prasie okresu międzywojennego, głównie związanej z obozem narodowym. Warto może w tym miejscu przytoczyć jeden z artykułów Konecznego, opublikowany w „Myśli Narodowej" z 1936 roku. Tym, którzy pierwszy raz stykają się z poglądami Konecznego, może ten artykuł da asumpt do bardziej uważnego zgłębienia dorobku intelektualnego największego polskiego historiozofa, którego, na szczęście, nie udało się skazać na zapomnienie. A sam artykuł, pomimo że pisany ponad siedemdziesiąt lat temu, w dziwny sposób porusza sprawy nam współczesne, nad którymi warto się zastanowić.


.................................................

Harmider etyk ("Myśl Narodowa" Nr 24/1936)
Od dawien trwa w nauce spór o to, czy istnieje jakaś powszechna moralność, jakiś trzon etyki, wspólny wszystkim czasom i miejscom. Nikt nie będzie przeciwny marzeniu, by wszyscy byli moralnymi, lecz odezwie się zaraz wątpliwość i zakołacze pytaniem: a na jakiż sposób maja być moralnymi ci „wszyscy"?

Trudno dotrzeć do jakiejś wspólnoty wobec niesłychanych rozbieżności, zawartych w olbrzymim materiale zebranym przez Bastiana, potem przez Westermacka, wreszcie przez ks. Cathreina i świeżo w wielkim wydawnictwie podjętym przez ks. Wilhelma Schmidta, lub w pamiętniku luksemburskiego zjazdu (1929) etnologii religijnej. To już nie rozmaitość, lecz chaos ! Zachodzą zaś trudności tym większe, iż zbyt znaczna część ludzkości bynajmniej nie opiera życia o religię.

Buddyzm przeczył zawsze istnieniu Boga osobowego i wiecznego, a zatem nie przypuszcza też interwencji boskiej w wynagradzaniu lub karaniu ludzkich postępków. Uczony Ku-Hung-Ming objaśnił nas, jako „Chińczycy nie czują braku i potrzeby religii", historyk zaś japoński zaznacza wyraźnie, że trudno określić, do jakiej religii należy, który Japończyk. Jakżeż więc dopatrywać się powszechnych moralności elementów, jako działu religijnego?

Chociaż wykazano, że wszędzie świta jakieś, choćby niejasne, pojęcie Boga jedynego i nieśmiertelności duszy, lecz mimo to nie sposób wykazać istnienia ogólnego trzonu etyki poza granicami prostego rozsądku. Przestudiowanie zaś materiału etnologicznego doprowadza do pewnych wyników negatywnych. Np. okazuje się, że do najwyższych zasad ogólnych etyki powszechnej nie należy bynajmniej prawdomówność. Zresztą sam ks. Cathrein SJ, sławny profesor insbrucki, przyznał, że „może nie ma takiej zbrodni, która nie uchodziła za cnotę gdzieś kiedyś u jakiegoś ludu". Mimo to poszukiwano gorliwie wspólności etycznych po całym świecie.

Moim zdaniem do tej „jedności" dadzą się wyłowić zaledwie cztery fakty. Potępienie kradzieży świadczy o powszechności własności osobistej, a drugi fakt, karalność cudzołóstwa, stanowi zastosowanie szczegółowe pojęcia kradzieży, bo żona jest własnością mężowską: trudno wychwalać wyrządzanie szkody. Te same względy starczą, by potępić zdradę swego zrzeszenia, powszechnie przytaczany fakt trzeci. Ponieważ zaś na całej kuli ziemskiej - bez najmniejszego wyjątku - obowiązywał ustrój rodowy ( większość świata tkwi w nim dotychczas), niezbędną jest dyscyplina względem rodziców i hierarchii rodowej „starszych", co stanowi czwarty i ostatni fakt rzekomej jedności etycznej. Wszystkie cztery stanowią po prostu wymagania utylitarnego rozsądku.

Rozpiętość w pojęciach jest tym większa, iż z biegiem czasu wyodrębniały się cywilizacje, a każda ma swoja etykę. Niemniej istnieją jednak pewne normy umysłowe, wspólne wszystkim etykom bez wyjątku, pewne pojęcia abstrakcyjne, które znajdujemy w każdej cywilizacji, tylko że z pojęcia wspólnego wysnuwa każda inne wnioski. Czyli innymi słowy: wspólną zasadę stosuje każda cywilizacja odmiennie, przy czym zdarzają się przeciwieństwa nawet diametralne. Na żaden piąty fakt w studiach etyki powszechnej nie natrafiono i wszystko kończy się tylko na pojęciach.

Czy to mało, czy dużo - można by się spierać. Według,mnie abstrakty nami rządzą, a zatem we wspólności pojęć mieści się coś zasadniczego. Czy misje byłyby możliwe, gdyby nie znajdowano wszędzie pewnych analogicznych pojęć ogólnych? Ale przy wprowadzeniu katolickiej etyki chodzi o odmienne, niż dotychczas, stosowanie pojęć, już bądź co bądź istniejących.

Jest tych pojęć ogólnoludzkich siedem: obowiązek, bezinteresowność, odpowiedzialność, sprawiedliwość, sumienie, tudzież stosunek do pracy i do czasu, ujmowane wszędzie w jakiś sposób. Są to generalia etyki.

W pojęcie obowiązku uzbrojona jest oczywiście wszelka etyka. Sięgnijmy po znamienne przykłady z różnych cywilizacji. Braminizm i judaizm nakładają się na swoich wyznawców - a są to cywilizacje sakralne - istne sterty obowiązków formalistycznych, z czego powstają całe zwały grzechów, zwłaszcza o „nieczystości". W trzech cywilizacjach: w bramińskiej, żydowskiej i chińskiej istnieje obowiązek spłodzenia syna, co wiedzie do rozmaitych licencji w prawie małżeńskim. Łacińska cywilizacja, twór Kościoła, przyjęła etykę katolicką za swoją. Zachodzą w niej obowiązki pewnego rodzaju, nie znane nigdzie indziej, mianowicie obowiązki względem samego siebie. Bo też ten dział etyki może powstać tam tylko, gdzie pielęgnuje się personalizm. W żadnym razie obowiązek nie może zależeć u katolika od tego, czy brzemię jego słodkie, czy gnębiące, nie może być motywowany szczęściem czy nieszczęściem zobowiązanego.

Na lwią część ciężarów moralnych ma jednak radę etyka żydowska, uznając w zasadzie obowiązki tylko względem współwyznawców. Jeszcze gruntowniej radzi sobie etyka bramińska, bo ma sposoby zrzucania obowiązków z siebie, wobec czego sama podstawa etyki staje się ruchoma.

Jasne poczucie obowiązku można przyznać tylko temu, kto wznosi się do bezinteresowności. Jakżeż tedy można wyprowadzać moralność z utylitaryzmu? Tak rozumie monizm uważając myśl i uczucie za objawy przyrodnicze; a jakiż ma być nasz stosunek do przyrody, jeżeli nie utylitarny? Do samego dna utylitaryzmu dotarł jednak dopiero socjalizm; pod czerwonym sztandarem zeszła etyka na przygodna towarzyszkę „walki klas", zależną od „stosunku sił społecznych", a więc do roli chorągiewki na dachu.

W ostatnim czasie propaguje się w Polsce etykę Petrażyckiego ( wymyśloną przed laty przeszło 30). Znać na jego teorii, że powstała pod caratem, bo akcentuje nie obowiązki, lecz pomiatanie w Rosji prawa człowieka, ażeby utworzyć w etyce nowy dział „ roszczeniowy". Ale czyż wszelkie bezprawie nie jest właśnie typowo roszczeniowe? Z przeciwnego bieguna wyrasta „ etyka wyrzeczenia ", którą trzeba jednak dobrze zrozumieć. Ze skutków spełnionego obowiązku może wynikać złamane życie, lecz nigdy nie może to być obowiązkiem, by łamać sobie życie bez jakiej szczególnej etycznej konieczności.

Niegodziwości nie popełnia nikt bezinteresownie, ale czyż postępowanie godziwe nie da się pogodzić z utylitaryzmem? Już przed półtora tysiącem lat wyrzekł papież Leon Wielki: „ Rodzaj zysku usprawiedliwia kupca lub oskarża: istnieje bowiem i uczciwy zysk i haniebny". Ale kto nigdy nie zdoła być bezinteresownym, ten w utylitaryzmie nie zdoła utrzymać się w granicach etycznych. Otóż etyka nie jest utylitarną, lecz utylitaryzm winien być etyczny.

Siła bezinteresowności jest nadzwyczajna, a od zasobów tej cnoty w społeczeństwie zależą w znacznej mierze losy narodu i państwa. Ale powinna być, jak ów gołąb biblijny, obdarzony zarazem chytrością węża, bo inaczej stanie często na usługach zła. Zło samo z siebie siły twórczej nie wytwarza i jest pod tym względem jałowe. Runęłoby też od razu w gruzy, gdyby mu się nie powiodło wyprowadzić w pole odpowiedniej ilości bezinteresownych, którzy naiwnie uwierzą, że chodzi o dobro. Nie utrzymałby się bolszewizm, gdyby nie działacze bezinteresowni na trzeciorzędnych, głodowych stanowiskach. Niestety, można służyć złu w najlepszej wierze: Dobre intencje głów pomylonych często dotkliwie dają się we znaki życiu publicznemu!

Idźmy dalej w naszym wątku. Istotną etyczną sankcje w spełnianiu obowiązków stanowi dopiero odpowiedzialność. Gdzie nie ma rozbudowanej odpowiedzialności tzw. „tylko" moralnej, tam gdzie nikt nie ulęknie się odpowiedzialności wobec prawa, gdyż znajdzie sposoby, żeby sobie z nim dać radę.

Quid leges sine moribus? Ludziom etycznie silnym surowa odpowiedzialność sprawia nawet przyjemność, co określił Janet przepięknie w tych słowach: „ Odpowiedzialność, największy ciężar, ale też najobfitsze źródło przyjemności najbardziej męskich i najszlachetniejszych". U nas zaś Władysław Biegański, który przeszedł przez monizm, a doszedł do przełęczy pomiędzy etyką „autonomiczną" a katolicką ( zmarł w tym studium rozwoju) zwrócił uwagę na związek odpowiedzialności z aktywnością życia. „ Odpowiedzialnym może być tylko twórca celów i czynów - tylko osoba, jako przyczyna ostateczna". W innym zaś miejscu wypowiedział uwagę prawdziwie głęboką: „ W powiązaniu przyczynowym odpowiedzialności nie ma ". Faktyczna odpowiedzialność może zachodzić tylko w celowym powiązaniu spraw ludzkich. Tak jest: z zanikaniem odpowiedzialności moralnej zanikają zdolności twórcze w społeczeństwie. Spostrzeżenie Biegańskiego posiada daleki zasięg wychowawczy, socjologiczny i ... polityczny.

W życiu zbiorowym musi być odpowiedzialność spotęgowana, bo inaczej zrzeszenie będzie się staczać do upadku. Kraj naprawdę cywilizowany poznaje się po tym, że nie ma w nim sprawy, przypadłości, rzeczy, w ogóle nie ma niczego takiego, za co nie byłby ktoś odpowiedzialny. Iluzoryczność zaś odpowiedzialności równa się bezkarności zła.

W prostym stosunku ilościowym i jakościowym do odpowiedzialności pozostaje czwarta gałąź naszych generaliów: sprawiedliwość. Nie hodują tego pojęcia sobkowie, u których goreje „miłowanie samego siebie i wszystkich rzeczy ze względu na siebie". Skoro zaś pojęcie sprawiedliwości znajdujemy nawet u najprymitywniejszych, widocznie nie brak prymitywom ludzkim bezinteresowności, i odpowiedzialności, choćby w zakresach najskromniejszych.

Pojęcie sprawiedliwości starsze jest od utylitarystycznych zastosowań go w prawie. Jak odkrycie naukowe musi być starsze od wynalazku, podobnież odpowiedzialność i sprawiedliwość musiały być wpierw ujęte etycznie, niż prawnie. Pojecie sprawiedliwości stawało się jakby syntezą poprzednich, tu omawianych.

Skoro jednak zachodzą różnice w poglądach na godziwość i niegodziwość, nie może być zatem ogólnej zgodności co do tego, co uważać za sprawiedliwość, a co za niesprawiedliwość. Klasyczny dowód, jako nie ma „ jedności etycznej', a są tylko atrakcyjne pewne pojęcia, jakby algebraiczne niewiadome, w które każda cywilizacja wkłada swe wartości, przeciwne bardzo częste wartościom u innych ludów.

Syntezą wszystkich składników etyki jest sumienie, będące i narzędziem etyki i jej strażnikiem; ciekawa rzecz, że nie orientują się w zagadnieniu sumienia ci, którzy wywodzą etykę z utylitaryzmu, a niektórzy zaprzeczają nawet istnieniu sumienia. Powiadają, że lepsze prawo wyraźne od fantazyjnego sumienia. Wypadałoby tedy zmieniać poglądy moralne wraz z każdorazową zmianą prawa?

Definicji sumienia podano sporo. Ponieważ atoli żadna z nich nie czyni zadość wymaganiom wszystkich nauk zajmujących się tym przedmiotem, proponuje od siebie definicje następującą: Sumienie jest to autokrytyka moralna. Ponieważ jednak objawia się to często żalem i wstydem przed samym sobą, więc lubią zagłuszać sumienie osoby o wygórowanej miłości własnej, nie dopuszczającej autokrytyki.

Rodzaj i szczeble cywilizacji, a więc także rodzaj i szczeble etyki zawisły również od tego, co się rozumie poprzez pracę. Obecnie aż cztery cywilizacje gardzą pracą fizyczną: chińska, bramińska, arabska, turańska. Tam dziedziny pracy fizycznej a umysłowej pełne są względem siebie pogardy i nienawiści. A skutki poglądów na pracę są dalekosiężne. W nauce św. Pawła o obowiązku pracy nie tylko mieściło się in nuce zniesienie niewolnictwa, lecz szacunek dla rękodzieł wzmógł w nich możliwość rozwoju, z czego zrodziła się potem cała nasza technika. Homo faber przestał być podmiotem w społeczeństwie i wyrósł z niego w cywilizacji łacińskiej wynalazca, zmieniający cudami techniki oblicze ziemi. Odkryć naukowych nie brakło ani światu starożytnemu, lecz nie było techniki, któraby je zmieniła w wynalazki, albowiem źródło techniki, praca ręczna, zasypane było pogardą. My zaś doszliśmy do tego, iż polski ekonomista oświadcza: „ Praca potrzebna jest do szczęścia" - i ma słuszność.

U rozmaitych ludów natrafiamy jednak na rozmaite zapatrywania co do rozmiarów i owoców pracy. Każda etyka ma swoją ekonomię społeczną. Np. u Mongołów nie godzi się kopać ni drapać ziemi: jakżeż tedy mieliby być rolnikami? U Murzynów wolno zepsuć sąsiadowi plantację bananów, jeśli zasadził ich więcej, niż zdaniem sąsiadów „potrzebuje".

Wreszcie dzieli cywilizację i etyki stosunek do czasu. Opanowywanie go stanowi niepoślednia cechę rodzaju i szczebla cywilizacyjnego, a dokonuje tego jedna tylko cywilizacja łacińska. Dla Chińczyka, Mongoła, Turka, Araba, Rosjanina, Hindusa, czas jest bez wartości, gdy tymczasem my „ łacinnicy" staramy się opanowanie czasu przedłużać poza grób. My mamy wielka troskę: troskę o potomnych. Taki właśnie stosunek do czasu rozszerza i wzmacnia w nas odpowiedzialność, która nie kończy się ze śmiercią.

Przeszliśmy tedy ( w skrócie sumarycznym) siedem pojęć wspólnego rusztowania etyki, na którym ileż ustalono przeciwieństw i sprzeczności. Są to jakby rzędne z geometrii analitycznej, pozwalające oznaczyć położenie w jakiejkolwiek przestrzeni. Nazwijmy te rzędne etyk generaliami etyki. Nie jest to bynajmniej to samo, co „jedność etyczna ludzkości". Z tym pojęciem trzeba zerwać i to w imię postępu etyki. Jest to pomyłka nauki, która zatorowała drogę rozwojowi nauki o moralności i postępowi w praktykowaniu moralności. Na ogólne poczucie etyczne nie składają się bynajmniej fakty, lecz tylko pojęcia, a chrystianizacja wkłada w nie swe wymagania.

Ponieważ nie można być cywilizowanym na dwa sposoby, zatem wyznawana gdzieś etyka musi być czerpana z pewnej cywilizacji, z jednej tylko. Nie można trzymać się równocześnie etyki katolickiej, żydowskiej, bizantyńskiej i turańskiej: nie można tez uznawać jednocześnie moralności religijnej, naturalnej i „automatycznej" (sztucznej). Okoliczności te stanowią zarazem dowód, że nie ma syntez pomiędzy cywilizacjami, boć w takim razie musiałaby być możliwa jakaś synteza etyk. Bo jakżeż być moralnym według kilku metod etycznych, wykluczających się nawzajem? Jakżeż w mieszance etycznej pomieścić do jakiegoś wspólnego celu? Odmienne etyki mogą tylko przeszkadzać sobie wzajemnie, bo jakżeż złączyć do wspólnego mianownika ludzi, z których jedni uważają za dobro to właśnie, w czym inni współobywatele upatrują zło? Toteż aż wre koło nas od anarchii etycznej.

Kto wie, czy wszystko zło, trapiące Europę, nie pochodzi z tego, że dziś ogół nie wie, jakiej się trzymać etyki. A w naszej Polsce jest ich aż cztery, bo cztery cywilizację współzawodniczą o kierownictwo: łacińska, bizantyńska, żydowska, turańska. Nie odmawiam nikomu dobrej wiary, ni patriotyzmu nikomu, kto jest odmiennego ode mnie zdania - lecz pytam każdego: Co da się zrobić dobrego przy takim harmiderze etyk?

Czas zastanowić się, do której też Polska właściwie należy cywilizacji i jakiej mamy trzymać się etyki? Inaczej grozi nam stan acywilizacyjny i bezetyczny.

Społeczna Szkoła Podstawowa
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

Norah Jones i nie tylko

wtorek, 17 marca 2009 0:21
Pamiętam, że kiedy pierwszy raz w 2002 roku wysłuchałem płyty „Come Away With Me", wokalistki o nic nie mówiącym mi nazwisku Norah Jones, po prostu zaniemówiłem. Delikatny i sugestywny głos, wspomagany wysublimowanym brzmieniem fortepianu, zabarwiony w ujmujących kompozycjach rzadko spotykanym klimatem, robił niesamowite wrażenie. Nie często zdarza mi się zachwycić jakimś wykonaniem od „pierwszego wysłuchania". A tutaj właśnie tak było. Po prostu się zasłuchałem i nawet specjalnie nie zdziwiłem, kiedy płyta zawojowała listy przebojów. Wracam do tej płyty często, bo ma w sobie to „coś", co sprawia, że człowiek lepiej się czuje. Druga płyta "Feels Like Home" udowodniła, że sukces pierwszej nie był przypadkowy. Równie dyskretna, oszczędna w aranżacje, zasiewa w duszę spokój i harmonię.

Tymczasem ukazała się trzecia płyta wokalistki - "Not Too Late". Tutaj, w odróżnieniu od poprzednich płyt, odnajdujemy jej własne kompozycje (na 13 utworów 11 jest jej autorstwa). Ta płyta jest jakby o ton poważniejsza niż wcześniejsze krążki, troszkę wolniejsza, aczkolwiek sięgająca po szerszą gamę instrumentów, np.: wiolonczelę, puzon czy tubę. To jej atut. Na tej płycie Norah Jones jest wciąż tą samą młodą i świeżą dziewczyną, której śpiewanie sprawia przyjemność. Odnajdujemy u miss Jones to, co w jej duszy gra: jazz, blues, country i folk. Wszystko w kojącym i przytulnym klimacie. Bo taka po prostu jest Norah Jones. Do słuchania.

Kupując album Norah Jones sięgnąłem przy okazji po okazję. Otóż, na dolnej półce, między różnymi płytami dostrzegłem jedną, która z miejsca przykuła moją uwagę - Henryk Kuźniak „Vabank" i Dixieland Band. Znającym się na rzeczy nie muszę przypominać, że nie byłoby sukcesu filmu „Vabank", gdyby nie muzyka Kuźniaka, porywająca urokiem i klimatem lat dwudziestych ubiegłego wieku. Po prostu majstersztyk. Nic dziwnego, że taka płyta wylądowała u mnie w koszyku. Jako, że lubię muzykę określaną mianem dixieland, nie mogłem sobie odmówić przyjemności wysłuchania polskich standardów filmowych w tak sympatycznej aranżacji.

A oto, co napisał sam Henryk Kuźniak o pomyśle nagrania tej płyty z tymi właśnie muzykami: Poznaliśmy się przypadkowo podczas ich ulicznego koncertu w Krynicy Górskiej. Grali moje utwory z filmu „Vabank". Były to żywiołowe, ale bardzo profesjonalnie wykonania. Cały zespół pochodzący z Ukrainy, to osoby z wyższym wykształceniem muzycznym. Przywitali mnie z wielką radością. I tak się zrodził pomysł nagrania tej płyty, która dla nich też będzie zasłużoną promocją - choć mają już kontrakty na luksusowych statkach amerykańskich i kanadyjskich oraz w klubach jazzowych.

Warto rzucić jeszcze tylko okiem na tytuły niektórych utworów: Ragtime Vabank, Bednarski się bawi, Gangsterskie boogie, Blues na Kwintę, Cinema boogie, Parkietowy foxtrot, Yiddish tango czy Marsz z filmu Seksmisja. Płytka daje wiele radości, mocno polecam, zwłaszcza, że niedroga - 10 zł.

Firma KochanyNET
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (16) | dodaj komentarz

Polakom do sztambucha

wtorek, 17 marca 2009 0:20
Lubimy spokój, bierność, boimy się jakiejkolwiek walki, z upodobaniem spoczywamy bez ruchu lub kołyszemy się na unoszącej nas fali, a tam gdzie dobro ogólne czy nawet nasze osobiste wymaga od nas śmielszego czynu, cofamy się przed nim i nie mając odwagi przyznać się do swego lenistwa lub niedołęstwa, wolimy uspokajać swe sumienie, okłamując siebie i innych, że czyn jest niemożliwy lub, że przyniósłby szkodę - Roman Dmowski "Myśli nowoczesnego Polska".

Patrząc na jakość życia publicznego w Polsce można dojść do wniosku, że w narodzie utrwalił się pogląd - skądinąd zrozumiały - że polityka, to taka dziedzina, która nie przystoi człowiekowi uczciwemu (a za takiego każdy Polak się uważa), więc trzeba na nią machnąć ręką i robić swoje. To wystarczyło, by do polityki najęli się ci, którzy nigdy nie powinni się w niej znalezć. Zamiast ozdrowieńczego krążenia elit, niezbędnego dla właściwego funkcjonowania państwa, obserwujemy festiwal miernot, wyłonionych na zasadzie śpiewać (czyt. robić politykę) każdy może, trochę lepiej lub gorzej. A wszystko przez nasze narodowe lenistwo, zwłaszcza umysłowe, które nie ogarnia skutków tak prostej czynności, jak właściwe skreślenie kartki wyborczej.

Nie wszyscy z nas zdają sobie sprawę, że politykiem jest każdy dorosły człowiek, który stawia sobie cel przekraczający zwykłą biologiczną egzystencję. Bywa, że ktoś taki wyrasta ponad przeciętność, emanuje wewnętrzną siłą, która jest przywilejem nielicznych. Jako polityk pociąga za sobą ludzi, motywuje ich do działania nie na zasadzie prostych recept i roszczeniowej postawy, ale indywidualnego wysiłku oraz określonej myślowej perspektywy. Dlatego tak bardzo potrzeba nam dzisiaj ludzi przykładu, wielkich osobowości, zdolnych porwać za sobą społeczeństwo, zwłaszcza teraz, kiedy na firmamencie politycznym dominują indywidua spłycające poziom życia publicznego. Kreowanie elit zdolnych odpowiedzialnie pokierować życiem państwowym po dziesiątkach lat prania mózgów jest zadaniem niewątpliwie trudnym, tym bardziej, że w każdym społeczeństwie tylko niewielka część populacji wykazuje właściwe predyspozycje intelektualne i moralne, by tymi elitami być.

Stąd trudno spotkać na niwie publicznej ludzi wybitnie uzdolnionych, posiadających polityczny talent, osadzonych w narodowej tradycji, a jednocześnie pozbawionych politycznego nawiedzenia i syndromu oszołomstwa. To po części wynik tego, że po przodkach odziedziczyliśmy charakterystyczne dla nas historyczne słabości, które sprawiają, że wolimy marzyć, a na poprawę swojego losu mamy tylko jedną receptę - narzekanie.

Nie potrafimy wzorem innych narodów brać indywidualnej odpowiedzialności za losy swoje i kraju, choć - o paradoksie - dzięki migracji zarobkowej z tym pierwszym zaczynamy sobie nieźle radzić. Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, że era prawdziwych mężów stanu, przenikliwych polityków, minęła bezpowrotnie wraz z końcem II Rzeczypospolitej. Po niej nastali poputczicy ideologii, już z definicji obcej rodzajowi ludzkiemu, pozbawieni jakiejkolwiek intelektualnej i duchowej więzi z polskością. Rzeź elit, jaka się dokonała w latach 1939-1954 z rąk funkcjonariuszy dwóch totalitaryzmów, do dzisiaj skutkuje tym, że pełne krążenie elit się u nas nie odbywa, gdyż ich po prostu brakuje.

Rodziny, w których powinny się one narodzić i ukształtować, zostały przenicowane przez kataklizmy dziejowe, zdziesiątkowane i rozrzucone po świecie. Nie było zatem komu przekazać tej swoistej, jedynej w swoim rodzaju duchowej i intelektualnej kindersztuby, która chroniłaby nasze życie publiczne przed tym, co dzisiaj oglądamy. Ci z kolei, którzy głośno mówią o sobie, że elitami są, najczęściej nie mają z nimi nic wspólnego, ani w klasycznym, ani w historycznym ujęciu.

Nie odtworzymy elit, jeśli nie docenimy konieczności zwiększenia zamożności społecznej, jako jednego z podstawowych czynników ładu społecznego. Zwracał na to uwagę wybitny polski historiozof Feliks Koneczny, wskazując, że brak zamożności w pełnej społeczności wiedzie do obniżenia moralności.

Słusznie zauważał, że zamożniejszy ma uboższego pociągać górę oraz pytał - czy przestaliby wszyscy być nędzarzami, gdyby się nikt nigdy nie wydostał na poziom zamożności? Uczciwe bogactwo stanowi drabinę, po której inni mogą się wspinać. Od tego jest bogactwo, by ubogim dawać zarobek, a gdy inaczej nie można, jałmużnę.

Dzisiaj słowa te weryfikuje życie i społeczne aspiracje, pobudzone jak nigdy dotąd materialną rywalizacją społeczeństw, kreującą człowieka zdrowego i szczęśliwego, zachłannie konsumującego swój czas, wypranego z głębszej refleksji, podążającego za modą, by być trendy.

Za fasadą takiego modelu życia kryje się antropocentryczna wizja człowieka, kuśtykającego po omacku w świecie wyimaginowanych protez duchowych i intelektualnych, której uległy tzw. elity. To do nich z pewnością można skierować przestrogi przywołanego wyżej Feliksa Konecznego, który przytomnie zauważał, że nie wystarczy odrzucić jedną ideologię, by uchronić się przed popadnięciem w drugą, równie podstępną. Potrzeba nam ciągłej uwagi, by nie dać sobie wmówić kolejnych utopii, których w dzisiejszym świecie nie brakuje. Dlatego tak bardzo są nam potrzebne prawdziwe elity.

NetPortal
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (10) | dodaj komentarz

Zmarł Milton Friedman

wtorek, 17 marca 2009 0:19
Nie żyje Milton Friedman, znany ekonomista, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 1976 roku. Furorę zrobiły wówczas jego nowatorskie analizy z zakresu konsumpcji. Był bezkompromisowym zwolennikiem wolnego rynku, opowiadającym się za jak najmniejszym udziałem państwa w gospodarce. Zaliczany jest do czołowych twórców tzw. chicagowskiej szkoły ekonomii. Był jednym z doradców ekonomicznych prezydenta Ronalda Reagana i w sposób znaczący wpłynął na jego myślenie o gospodarce. Hołubiony przez środowiska "wolnościowe" na całym świecie. Ceniony był za barwny język, celne riposty i siłę argumentów.
W Polsce ukazała się się jego książka "Wolny wybór", którą napisał wspólnie z żoną Rosy. Zmarł w wieku 94 lat.
SAN 41
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

piątek, 19 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  2 215  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Archiwum

O moim bloogu

Blog polityczny

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 2215

Lubię to